Siatkarki pieczętują wygraną udany sezon

azs-opole41W meczu kończącym zmagania w sezonie 2016/17 – KS AZS PŚ Gliwice pokonał KU AZS Politechniki Opolskiej 3:1, co dało im ostatecznie V miejsce w I lidze kobiet.

Stawką tego w zasadzie dwumeczu było V miejsce w I lidze. Gliwiczanki broniły więc lokaty, którą zajmowały po rundzie zasadniczej. Opolanki już przed tymi spotkaniami poprawiły swoje miejsce z tej pierwszej części sezonu, ale miały apetyty na więcej. Chcieć, a móc to jednak nie to samo.

Już po pierwszym pojedynku, wygranym przez podopieczne Wojciecha  Czapli 3:1, można się było spodziewać, że rewanż będzie formalnością i tak rzeczywiście było, choć początek sobotniego starcia na to nie wskazywał. Na początku tego pierwszego seta wynik oscylował wokół remisu. Przy stanie 8:8 gliwiczanki zanotowały udaną serią w obronie, efektowną kiwką popisała się  też Stachowicz, dzięki czemu gospodynie wyszły na prowadzenie 12:8. Wtedy trener gości  zdecydował się przerwać grę.  Opolanki zdołały się zbliżyć na dwa punkty, ale dwoma kapitalnymi zagraniami pod siatką popisała się ponownie Stachowicz i znów gliwiczanki odskoczyły na cztery oczka. Przy stanie 20:16 ponownie  Andrzej Stelmach poprosił o czas, ale tym razem nic to nie zmieniło. Po dwóch, skutecznych atakach z lewego skrzydła w wykonaniu Stojek – gliwiczanki wyszły na prowadzenie 22:16. Tego seta zakończyła Szapowal uderzeniem po przekątnej (25:17).

Drugiego seta gliwiczanki  rozpoczęły jeszcze lepiej, bo szybko objęły prowadzenie 4:0. Dopiero wtedy zawodniczkom z Opola udało się zdobyć pierwszy punkt, ale za chwilę po ataku Gutkowskiej z prawej flanki było już 8:1. Trener gości nie miał innego wyjścia, jak przerwać grę. Po wznowieniu gry Michalkiewicz  trafiła w siatkę, przy próbie ataku. Dopiero, kolejna  przytomna akcja ze środka przerwała serią gliwiczanek, ale tylko na chwilę.  Gospodynie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła były po prostu lepsze, a jeszcze sprzyjało im szczęście. Po bloku  Toborek-Stojek – Akademiczki  z Gliwic objęły prowadzenie 14:4. Gądek próbowała mocnymi serwisami rozbić obronę gliwiczanek, ale udało się to jej tylko dwa razy, za trzecim posłała piłkę w aut. Za moment, po kolejnym  obiciu bloku przez Stojek zrobiło się 19:9. 20 punkt dla AZS zdobyła Gutkowska. Potem trener Wojciech Czapla dokonał kilku zmian,  wykorzystały to opolanki zdobywając kilka punktów. Piłkę setową zdobyła Stojek, a  chwilę później rywalka uderzyła  w aut i stąd wynik 25:15.

Trzecią partię opolanki zaczęły asem serwisowym, ale już po chwili było 1:1. Przyjezdne jednak chyba postanowiły powalczyć o wygraną w tym secie, bo po chwili prowadziły 6:4.   Dwupunktowa przewaga utrzymywała się przez dość długi czas, a po skutecznie postawionym  bloku, opolanki nawet prowadziły 13:10. Gliwiczanki powoli, ale zaczęły odrabiać straty. Po ataku Stojek było 13:14, a za chwilę w na tablicy pojawił się remis 14:14. Kolejny punkt także zdobyły gospodynie i wtedy trener drużyny z Opola poprosił o pierwszy w tej odsłonie czas. Nie zmieniło to jednak losów zarówno tego seta, jak i całego meczu.  Na dodatek przyjezdne jeszcze popełniły techniczny błąd w ustawieniu za co gliwiczanki otrzymały 18 punkt. Po tym rywalki już nie miały chyba  większej ochoty do gry i na tablicy pojawił się wynik 21:15.  Blok Szczepańskiej i Formy dał 24 punkt. Ostatni punt w tym meczu zdobyła atakiem ze środa właśnie Patrycja Forma.

II mecz play off – Gliwice – 01.04.2017
KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice – AZS KU Politechniki Opolskiej 3:0 (25:17, 25:15, 25:18)

KŚ AZS PŚ Gliwice: Aleksandra Stachowicz, Ewelina Toborek, Katerina Szapoval, Paulina Stojek, Aleksandra Gutkowska, Majka Szczepańska, Daria Bąkowska (libero)
Ponadto zagrały: Patrycja Drożdzińska, Patrycja Forma,  Julia Mołodtsova, Weronika Wysocka
W rezerwie: Anna Grzechnik, Justyna Kubica,   Martyna Tracz
Trener: Wojciech Czapla

AZS Politechniki Opolskiej: Patrycja Gądek, Dorota Dydek, Iwona Zuzel, Ksenila Sukhorukowa, Marta Duda,  Anna Myjak, Daria Michalak (libero)
W rezerwie: Magdalena Pytel, Gabriela Mazur, Karolina Michalkiewicz, Lis Colett, Barbara Włodarczyk
Trener: Andrzej Stelmach