W dniu 2 czerwca br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (SP nr 12 im. Mikołaja Kopernika) w Gliwicach rozegrano XX Ogólnopolski Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka.

Do zawodów zgłosiło się 173 osoby (53 dziewcząt i 120 chłopców) z czterech województw: małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego. W turnieju startowali zawodnicy z Czech.

Partie szachowe rozgrywane były tempem 15 minut na zawodnika. Każdy z zawodników rozegrał 9 partii szachowych. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali ze sobą w 4 grupach wiekowych: 8, 10, 13, 16.

W grupie ośmiolatków startowało 82 osoby, w tym 25 dziewcząt i 57 chłopców.

Dziewczęta do lat 8

  1. Kinga Lajdamik – AKS Mikołów
  2. Natalia Strzoda – ChTS Chorzów
  3. Lena Seemann – MKSz Rybnik

Chłopcy do lat 8

  1. Borys Witczak – UKS Hetman Częstochowa
  2. Szymon Reszczyński – UKS BASZTA Wodzisław Śląski
  3. Andrzej Urbanek – AKS Mikołów

W grupie dziesięciolatków startowało 37 osób, w tym 14 dziewcząt i 23 chłopców.

Dziewczęta do lat 10

  1. Alicja Wojs – UKS BASZTA Wodzisław Śląski
  2. Zuzanna Gaszka – MKSz Rybnik
  3. Pola Seemann – MKSz Rybnik

Chłopcy do lat 10

  1. Szymon Stanik – AKS Mikołów
  2. Leon Duda         – KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice
  3. Kamil Warchoł – Akademia Szachowa Gliwice

 

W grupie trzynastolatków startowało 38 osób, w tym 12 dziewcząt i 26 chłopców.

Dziewczęta do lat 13

  1. Martyna Starosta – UKS Rodło Opole
  2. Irena Hertlein – KSz HETMAN Katowice
  3. Anna Lajdamik – KŚz Skoczek Czerwionka-Leszczyny

 

Chłopcy do lat 13

  1. Jakub Herwy – AKS Mikołów
  2. Karol Wieczorek – AKS Mikołów
  3. Krzysztof Oleksy – MKSz Rybnik

W grupie szesnastolatków startowało 13 osób, w tym 2 dziewcząt i 14 chłopców.

Dziewczęta do lat 16

  1. Gabriela Króliczek – MKSz Rybnik
  2. Joanna Brzenczka – KSz Silesia Racibórz

Chłopcy do lat 16

  1. Bartłomiej Niedbała – SSz Strzybniczanka Tarnowskie Góry
  2. Tomasz Musiał – UKS przy SP 8 Chrzanów
  3. Daniel Trybuś – KSz Zefir Boguszowice

 

Najmłodszą uczestniczką turnieju była pięcioletnia Natalia Godula (Przedszkole Tęczowa Kraina Filomaty Gliwice), a najmłodszym uczestnikiem był również pięcioletni Łukasz Świderski (Akademia Szachowa Gliwice).

 

Na uwagę zasługują wyniki uzyskane przez pozostałych gliwickich zawodników:

4 m. w grupie chłopców do 16 lat         – Bartosz Norek    (Akademia Szachowa Gliwice)

5 m. w grupie dziewcząt do 10 lat         – Emilia Puchalik   (Akademia Szachowa Gliwice)

5 m. w grupie dziewcząt do 13 lat         – Klara Kukuła      (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

6 m. w grupie dziewcząt do 8 lat          – Anna Gajda         (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

6 m. w grupie chłopców do 10 lat         – Maciej Hryniewicz    (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

7 m. w grupie chłopców do 8 lat          – Michał Mleczko         (Akademia Szachowa Gliwice)

8 m. w grupie chłopców do 8 lat          – Piotr Świderski         (Akademia Szachowa Gliwice)

8 m. w grupie chłopców 16 lat             – Sebastian Szeliga      (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

9 m. w grupie dziewcząt do 10 lat         – Ewa Hanulok           (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

9 m. w grupie chłopców do 10 lat         – Jan Bryda                (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

9 m. w grupie dziewcząt do 13 lat         – Alicja Białek            (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

10 m. w grupie dziewcząt do 10 lat        – Sara Zmysłowska    (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)

10 m. w grupie chłopców do 10 lat         – Maciej Dagil              (Szkoła Podstawowa nr 23 Gliwice)

 

Patronat medialny nad imprezą objął Tygodnik Obywatelski “Nowiny Gliwickie”.

Organizatorem imprezy dla dzieci i młodzieży była sekcja szachowa Klubu Środowiskowego AZS Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy współudziale: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Miasta Gliwice, Rady Osiedla Kopernika, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gliwicach.

Dzięki sponsorom ta impreza szachowa mogła odbyć się po raz kolejny w Gliwicach.

Organizatorzy dziękują również: HH Poland S.A. Gliwice, Spółdzielni Mieszkaniowej ”KOPERNIK”,

Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o. Warszawa, Cukierni ”Wisienka”, Cukierni ”Pszczółka”.

WYNIKI (PDF)

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY (PDF)

REGULAMIN TURNIEJU  (PDF)