Złoto Shoguna – VI edycja

zloto-shogunaW niedzielę 26. października 2014 roku  rozegrano VI. już edycję turnieju ?O Złoto Shoguna?. Patronat, podobnie jak i w poprzednich latach nad zawodami objął prezydent Gliwice ? Zygmunt Frankiewicz.  Jak zawsze z tej okazji do Gliwic zjechali się najlepsi judocy z Polski i Europy. W Hali ?OSIR? zjawiła się też  spora grupa sympatyków tej dyscypliny sportu. Nie zabrakło również znakomitych gości.

– Dla zawodnika to zaszczyt wystąpić w takim turnieju. To bardzo elitarne zawody. Nie można się do nich tak po prostu zgłosić. Trzeba dostać specjalne zaproszenie od organizatorów ? mówi Aleksander Kowalski, jedyny reprezentant KŚ AZS Gliwice na tych zawodach.

Do kultowej hali OSIR, gdzie tworzyła się historia gliwickiego judo przybyło 15. zawodników z czterech państw: Belgii, Niemiec, Ukrainy i Polski. Walczono w dwóch kategoriach OPEN, do 75 kg i powyżej 75 kg. Wszyscy to reprezentanci swoich krajów. Głównym pomysłodawcom i twórcom tego turnieju jest legenda polskiego i twórca gliwickiego  judo ? Czesław Gancarz. – Chciałem zrobić turniej, który miałby wyjątkowy charakter. Jest to jedyny turniej rozgrywany w Europie w którym uczestniczą medaliści mistrzostw świata, Europy i olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Polski ? zaznacza wiceprezes AZS Gliwice i  animator tego turnieju. I trzeba przyznać, że panu Czesławowi w pełni się to udało.  Atmosfera była wyjątkowa, walki na najwyższym światowym poziomie. Organizatorzy postarali się też o dodatkowe atrakcje. Gejsze częstowały słodyczami, a w oczekiwaniu na walki oglądaliśmy pokazy artystyczne.

Walczono nie tylko  o jak najwyższe miejsce na podium i  ?Złoto Shoguna?. Medaliści otrzymali też atrakcyjne nagrody pieniężne, które zostały ufundowane przez władze Miasta Gliwice.

Każdy pojedynek dostarczał niezapomnianych  wrażeń i emocji. Sporo walk skończyło się przed czasem,  a czym bliżej było finału, tym  większe były emocje.  W finale kategorii do 75 kg Krzysztof Wiłkomirski pokonał przed czasem (podcięcie) brązowego medalistę ubiegłorocznych mistrzostw świata Belga Dirka van Tichelta. Wiłkomirski , judoka z Warszawy po raz pięty już sięgnął po ?Złoto Shoguna?. W niedzielę wygrał wszystkie cztery walki w Gliwicach. Brązowe medale wywalczyli bracia: Adam i Jacek Brysz z Katowice. Ponadto w tej kategorii walczyli jeszcze: Sats Mykhailo (Ukraina). Wiktor Mrówczyński (Skierniewice) i Aleksander Kowalski ( AZS Gliwice)

W kategorii OPEN  powyżej 75 kg. triumfował Belg Benjamin Harmegnies, pokonując w decydującym pojedynku przez ippon  Kacpra Larema. Trzecie miejsce zajęli: Tomas Pille (Niemcy) i Jakub Wójcik (Wrocław). Ponadto w tej kategorii walczyli: Olexandr Nazarenko (Ukraina), Damian Nasiadko (Gdańsk), Patryk Cichomski (Katowice), Piotr Szarek  (Katowice).

W trakcie turnieju oficjalnie karierę  zakończyło dwóch wspaniałych trenerów sekcji judo AZS Gliwice: Waldemar Stochelski i Eugeniusz Olejniczak ? Chciałby wszystkim podziękować wszystkim. Łza się w oku kreci, ale ten moment kiedyś musiał przyjść. Trzeba dać szansę młodym trenerom ? Mówi Eugeniusz Olejniczak.

Zawody z ceremonią dekoracji trwały ponad cztery godziny. Mimo to szkoda, że tak szybko ten turniej się zakończył i że następna edycja dopiero za rok.